Pod slovem punc si většina z nás vybaví nepatrnou značku vyraženou na drahém kovu, která se nejčastěji razí na vnitřní stranu prstenů, na dřík náušnic a zapínání řetízků. Při samotném nákupu šperku se ovšem jedná o velmi důležitou informaci o klenotu, tedy o tom, jaký je jeho původ, ryzost a zda je pravý.

Značky dělíme do tří kategorií, kterými je státní punc, ryzostní značky a značky identifikační. Ne ve všech případech se na šperku nachází všechny tři značky. V tuzemsku platí Úmluva o kontrole a označování předmětů z drahých kovů , jež určuje pravidla vztahující se na dodavatele a výrobce a klenotů.

Označení ryzosti

Stříbro

  • 925/1000 – zpravidla značeno jako 925.

Zlato

  • 585/1000 – 14karátové žluté zlato (585 dílů ryzího zlata : 415 dílů dalších kovů);
  • 750/1000 – 18karátové zlato (750 dílů zlata : 250 dílů dalších kovů);
  • 999/1000 – 24karátové zlato, neboli ryzí zlato (bez příměsí). – na výrobu šperků se zpravidla nepoužívá, je příliš měkké a mohlo by snáze dojít k opotřebení či poškození klenotu.

Symboly. Kategorie punců.

Rozlišujeme tři druhy punců: státní punc, ryzostní punc a výrobní punc

Státní punc

Účelem státního puncu je nezávislá kontrola. Obrázkový symbol státního puncu označuje druh kovu, ze kterého byl klenot zhotoven, dále také přibližné staří a v neposlední řadě ryzost šperku. V průběhu času se symboly vyvíjely a měnily, na starém rodinném šperku tak najdete jiný punc než na novém šperku. Na současných puncech můžete najít i informaci o místě ražby puncu. Punc musí být vyražen na každém zlatém šperku s váhou čistého zlata nad 0,52 g a stříbrném šperku s váhou vyšší než 3,49 g.

Nejčastěji najdete na špercích tyto druhy českých punců:

Identifikační značky

Identifikační značky Vám odhalí, odkud šperk pochází. Rozeznáváme dva druhy identifikačních značek. Každá osoba a firma, která se zabývá výrobou šperků a je evidována na puncovním úřadě, disponuje vlastní jedinečnou podobu značky, které se říká značka výrobní. Tzv. puncovní povinnost mají i subjekty, které šperky prodávají v České republice, ale nakupují či dováží z ciziny. Těm je puncovním úřadem přidělena dovozová, jinak také odpovědnostní značka. Vlastník identifikačních značek je povinen označit každý klenot, který prodává. Jejich seznam najdete na stránkách Puncovního úřadu. Šperky Hugo Freund & Co jsou označeny výrobní značkou ve formě HR8:
hr8.jpg

Ryzostní značky

Ryzostní značku , která je třetím a posledním druhem puncu, najdete ve formě třímístného číselného kódu. Díky ní se rychle zorientujete v ryzosti a druhu kovu, ze kterého je klenot zhotoven. Zlaté šperky mají nejčastěji kód 585, příp.585/1000, tento kód je určen pro 14karátové zlato. Je důležité zmínit, že daná kombinace čísel není v žádném případě náhodná. Množství drahého kovu uvádíme v tisícinách, ve slitině je tedy 585/1000 zlata. Pakliže tento poměr převedeme na procenta, je to 58,5% zlata ve slitině. 18karátové zlato se označuje kódem 750/1000, což znamená, že použitý kov je ze 75 % tvořen zlatem.

Na dnešních stříbrných klenotech se nejčastěji setkáte s puncem 925/1000, mluvíme zde o tzv. sterlingovém stříbru. Ryzí stříbro je zde zastoupeno z 92,5 %, až když se zkombinuje s jiným typem kovu, zpravidla s mědí, stává se pevnějším a odolnějším. Značku nižší ryzosti (např. 800/1000) lze nalézt na starších špercích nebo jiných předmětech.

Ne vždy najdete na šperku všechny kategorie značek, např. pokud je na klenotu vyražen státní punc, již není nutné na něj razit punc ryzostní, jelikož informace o ryzosti se již nachází ve státním puncu. Šperky s nižší hmotností zase nemusí obsahovat státní punc, ale ryzostní značku ano. Na některých špercích můžete ovšem skutečně najít všechny tři druhy.

Jsme prodejcem registrovaným u Puncovního úřadu

Naše klenotnictví uzavřelo s Puncovním úřadem dohodu o umožnění kontrolních nákupů při internetovém obchodování. Na základě této dohody je klenotnictví Hugo Freund & Co uváděno na seznamu signatářů dohody , který je zveřejněn na webových stránkách úřadu. Puncovní úřad provádí pravidelné kontroly dodržování předpisů a zákonných požadavků, a je tak garantem kvality prodejců.

Garance kvality šperků a hodinek z drahých kovů a usnadnění jejich obchodování.

Cílem Úmluvy o kontrole a označování předmětů z drahých kovů je usnadnit obchodování s předměty z drahých kovů a zároveň zajistit spravedlivý obchod a ochranu spotřebitele.

Puncovní znáčky